Filmy irlandia północna, irlandzka armia republikańska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje irlandia północna, irlandzka armia republikańska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Historia rozpoczyna się w 1975 roku. W miejscowości Lurgan 17-letni Alistair Littre, członek UVF (Ochotniczych Oddziałów Ulsteru) morduje 19-letniego katolika, Jima Griffina. Littre, wraz z trzema innymi osobami zamieszanymi w strzelaninę, zostaje aresztowany i skazany. Świadkiem morderstwa Jima był jego 11-letni brat, Joe Griffin. Pięć minut nieba jest zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przemoc wpłynęła na życie obu mężczyzn.
W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.
W sierpniu 1998 roku cała Irlandia przygotowywała się do głosowania za pokojem w referendum dotyczącym postanowień porozumienia z Wielkiego Piątku. W tym samym czasie mała grupa dysydenckich członków IRA Tymczasowej (Provisional IRA) przeciwnych procesowi pokojowemu przygotowywała się do zamachu bombowego, którego skutki miały być wystarczająco krwawe i katastrofalne, by poróżnić Londyn i Dublin, spowodować wycofanie się unionistów z procesu pokojowego i ponownie wciągnąć Irlandię Północną w burzliwy konflikt.


Członkowie IRA podkładają bomby w podziemiach Londynu. Dirk Bogarde gra młodego Irlandczyka, który deponuje walizkę z bombą zegarową na peronie pełnym rodzin i dzieci. John Mills wciela się w jego starszego brata, który również jest członkiem gangu terrorystycznego, ale ma dylemat moralny...
Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…