Filmy druga wojna światowa, petersburg

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje druga wojna światowa, petersburg. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film, nagrodzony Oscarem przez Amerykańska Akademię, który powstał w oparciu o słynną powieść Güntera Grassa pod tym samym tytułem, portretuje mieszkańców Gdańska – Polaków, Niemców i Kaszubów – na tle historycznych wydarzeń pomiędzy rokiem 1924 i końcem II wojny światowej. Bacznym obserwatorem owych zdarzeń jest Oskar Matzerath, nad wiek rozwinięty chłopiec, którego świat dorosłych napawa sceptycyzmem i niechęcią. Nie chcąc stać się jego częścią, w dniu trzecich urodzin postanawia, że nie będzie dalej rosnąć. Z okazji urodzin rodzice kupują mu blaszany bębenek, który odtąd będzie jego nieodłącznym towarzyszem. Głośnym bębnieniem i przenikliwym wrzaskiem chłopiec potrafi kruszyć szkło, tym samym protestując przeciwko braku zainteresowania i kłamstwom dorosłych.
Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki „Wysokiej dziewczyny”, Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tym, co wspaniały film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.


Druga wojna światowa. Bezdzietne małżeństwo z czeskiego miasteczka ukrywa w swoim domu młodego Żyda. Aby uniknąć zdemaskowania, wprowadzają w życie pewien ryzykowny pomysł.
Uhonorowany Specjalną Złotą Palmą esej francuskiej legendy kina; błyskotliwe, radykalne formalnie, prowokacyjne intelektualnie spojrzenie na filmowe medium. Każdy z rozdziałów (poświęconych m.in. podróżom, wojnom czy prawu) to fragment historii i dopiero gdy zbierzemy je razem, dostrzeżemy pełny obraz.
Opowieść o wyczynach w czasie II wojny światowej leningradzkiego partyzanta Larisa Michejenko. Latem 1941 roku Laris został oficerem wywiadu partyzantów, kiedy naziści go schwytali, wysadził siebie i Niemców granatem.
Kiedy wybuchła wojna, Wołodia wyjechał z matką z Leningradu, a ojciec został w mieście ze swoją nową rodziną. Wojna skończyła się, Wołodia wyrósł i zaczął pracować w fabryce, by móc pomagać matce. W tym czasie matka zaszła w ciążę z przypadkowym mężczyzną. Wkrótce w domu pojawiła się mała siostrzyczka Wołodii. Kiedy zachorowała matka, chłopak postanowił poprosić o pomoc ojca. Nie doczekawszy się odpowiedzi, zdecydował się jechać do Leningradu...
Leningrad, 1940 rok. Dwunastoletni Mika Polakow wiedzie beztroskie i szczęśliwe życie: ojciec-reżyser, piękna matka (Mariya Shukshina), duże mieszkanie w śródmieściu i wielu przyjaciół. Pewnego razu został uderzony przez ucznia ze starszej klasy. Lekarz stwierdził bardzo silny wstrząs mózgu. Straszny uraz spowodował nadzwyczajny dar: teraz może zabić każdego swojego krzywdziciela jednym tylko spojrzeniem. Dla Miki zaczyna się inne życie, w którym splata się rzeczywistość z mistyką...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…