ŚWIAT TV 85 nowy temat
szukaj Kategorie

Spędzamy 4 godzin dziennie przed telewizorem i tutaj możesz podzielić się swoimi uwagami na temat programów, które lubisz oglądać i podyskutować o wszystkim co związane z TV.

rome 7
maznior

co sądzicie o tym serialu? dla mnie rewelacja

Mort_Rainey

Fajny serial…na razie jestem po 4 odcinkach i bardzo mi sie podoba:D

the_foe

> maznior o 2006-09-05 19:07:43 napisał:
>
> co sądzicie o tym serialu? dla mnie rewelacja

zeby to jeszcze uczylo poprawnej historii…

Arteq

Na pewno uczy bardziej poprawnej historii niż "Gladiatory", "Kleopatry", "Ben-Hury" i cała reszta, więc nie narzekaj :)
Dla mnie serial jest bardzo udany, oczywiście sporo faktów pozmieniano, ale czy to ważne?

the_foe

> Arteq o 2006-09-13 13:46:54 napisał:
>
> Na pewno uczy bardziej poprawnej historii niż "Gladiatory", "Kleopatry",
> "Ben-Hury" i cała reszta, więc nie narzekaj :)
> Dla mnie serial jest bardzo udany, oczywiście sporo faktów pozmieniano, ale
> czy to ważne?

Dla mnie wazne, bo niby to serial historyczny na miare "Ja, Klaudiusz", a tu taka wpadka na starcie: Kim do cholery jest Oktawian?
Dla niezorientowanych: pozniejszy cesarz mial na nazwisko Okatwiusz, ale po adopcji (posmiertnej) przez Cezara zachowal stare naziwko jako przydomek, stad Oktawian.
Bledow jest na prawde sporo, a nie jestem historykiem, sadze ze eksperci ogladajac ten serial dostawali bialej goraczki

Arteq

Nie wydaje mi się, gdyż i tak oddano klimat tamtej epoki tak dobrze, jak chyba nigdy przedtem.
Co do faktów historycznych Ty także nie wiesz więcej niż to co przeczytałeś w książkach, więc nie możesz być pewny, że masz rację.
Zmiany oczywiście są, ale w każdym filmie/serialu trzeba je wprowadzić by był on bardziej efektowny dla widowni. Tutaj chciano zwabić widownie nadmiernym realizmem i seksem co nie zawsze wywołuje pożądany efekt (czasem jest wręcz przesadne), ale taki był Rzym w tamtych czasach – brutalny. I to chyba jest pierwsza produkcja, która w tak dobitny sposób ukazuje ten fakt.

the_foe

> Arteq o 2006-09-13 20:37:43 napisał:
>
> Nie wydaje mi się, gdyż i tak oddano klimat tamtej epoki tak dobrze, jak chyba
> nigdy przedtem.
> Co do faktów historycznych Ty także nie wiesz więcej niż to co
> przeczytałeś w książkach, więc nie możesz być pewny, że masz rację.

Ze co? To co? Nie moge miec pewnosci ze II wojna sw. miala miejsce bo jej nie widzialem?
A jak wytlumaczysz ze JC w serialu ubili w Senacie, skoro faktem niepodwazalnym jest to ze zostal zabity w bibliotece pompejusza, dokladnie pod jego pomnikiem. Senat byl w remoncie i pierwsze posiedzenie odbywalo sie wlasnie w najwiekszej bibliotece. Poczytaj Swetoniusza.
Poza tym Oktawiusz byl w czasie ID marcowych w Grecji a nie w Rzymie.

Arteq

Przyznaję szczerze, że historia Rzymu nigdy nie była tym co mnie interesowało, więc moja wiedza na ten temat jest dość skromna. Niemniej jednak nie rozumiem trochę problemu. Owszem, przeinaczenia są. Jednak "Rzym" nie jest ani podrecznikiem do historii, ani też filmem dokumentalnym, więc obowiązkiem jego nie jest zgodność z faktami historycznymi.
Jest to w interesujący sposób pokazana historia, która świetnie została ukazana pod względem wizualnym i aktorskim (zresztą jak każda produkcja HBO). Ważne tu było dla mnie także to jak został uchwycony klimat starożytnego Rzymu. O faktach można przeczytać w książce, a tego klimatu można doświadczyć tylko w "Rzymie".
Nie jest to moim zdaniem ideał aby nie było wątpliwości, w każdym razie jak na serial, jest to rzecz wyjątkowa.

Proszę czekać…