Filmy dyktatura, wojna domowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje dyktatura, wojna domowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Obraz według scenariusza powieściopisarza G. Carbera Infante opowiada historię trzech braci, których życie zmieniło się wyniku przeprowadzonej przez Fidela Castro rewolucji na Kubie. Jeden z nich jest właścicielem hawańskiego klubu. Reżim Castro zmusi go do ucieczki do USA...
Dwoje znanych fotoreporterów udaje się do Nikaragui, aby zrobić reportaż z przywódcą partyzantów. Nie wiedzą jednak, że ten jest już martwy.

Psy wojny

6,7
Jamie Shannon jest najemnikiem, który zostaje wynajęty przez brytyjskie towarzystwo górnicze zainteresowane przejęcie bogatych złóż w mały afrykański kraju Zangaro. Na drodze stoi pułkownik Kimba sprawujący dyktatorską władzę w Zangaro. W grę wchodzą wielkie pieniądze, wobec powyższego zleceniodawcy powierzają Jamie zorganizowanie specjalnego oddziału najemników i dokonanie przewrotu wojskowego. Shannon przyjmuje ofertę i kompletuje oddział ze swoich dawnych towarzyszy broni. Opracowują szczegółowy plan, kupują broń, wyposażenie i docierają do Angaro…


Film składa się z dwóch części, mimo, że pierwotnie miał być wyświetlany jako całość - na Festiwalu w Cannes pokazano kompletny pod tytułem "Che". W pierwszej części (Che - Rewolucja) Fidel Castro żegluje do Kuby (1956-11-26) z osiemdziesięciu buntownikami. Wśród nich jest niejaki Ernesto "Che" Guevara, argentyński lekarz podzielający idee Fidela w jego dążeniu do obalenia dyktatury Fulgencia Batisty. Che szybko zdobywa uznanie rewolucjonistów, a także sławę bohatera. Druga część (Guerrilla) opowiada o latach po przewrocie na Kubie. Guevara zrezygnował z wygodnego życia, aby dalej szerzyć myśl socjalistyczną na świecie. Trafił dzięki temu do Boliwii, gdzie stara się stworzyć oddziały rewolucyjne.
Akcja filmu rozgrywa się tuż po wkroczeniu oddziałów generała Franco do Madrytu. Wielu republikanów ucieka z kraju obawiając się krwawych represji. Inni nie chcą lub nie mogą tego zrobić, tak jak młode bohaterki tego opartego na faktach filmu. 13 dziewcząt po brutalnych przesłuchaniach na policji zostaje przewiezionych do więzienia Ventas i wspólnie oskarżonych o wspieranie rewolucji oraz organizację zamachu przeciwko generałowi Franco.
Film składa się z dwóch części, mimo, że pierwotnie miał być wyświetlany jako całość - na Festiwalu w Cannes pokazano całość pod tytułem "Che". W pierwszej części (Che - Rewolucja) Fidel Castro żegluje do Kuby (1956-11-26) z osiemdziesięciu buntownikami. Wśród nich jest niejaki Ernesto "Che" Guevara, argentyński lekarz podzielający idee Fidela w jego dążeniu do obalenia dyktatury Fulgencia Batisty. Che szybko zdobywa uznanie rewolucjonistów, a także sławę bohatera. Druga część (Che "Guerilla") opowiada o latach po przewrocie na Kubie. Guevara zrezygnował z wygodnego życia, aby dalej szerzyć myśl socjalistyczną na świecie. Trafił dzięki temu do Boliwii, gdzie stara się stworzyć oddziały rewolucyjne.
Rok 1973, samotny mężczyzna w średnim wieku jedzie pociągiem z Barcelony do rodzinnej Segowii, gdzie zamierza ponownie pochować zwłoki swojej matki. W czasie tej podróży wracają wspomnienia z lata 1936 roku, które spędził u ciotki Pilar. W Hiszpanii trwała wówczas Wojna Domowa, ale jest ona jedynie tłem innej historii. Otóż wtedy właśnie nasz bohater poznaje swoją kuzynkę, Angelicę i przeżywa pierwszą chłopięcą miłość. Film powstał u schyłku dyktatury gen. Franco i był wielokrotnie blokowany przez cenzurę.
Salamanka, lato 1936 roku. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości. Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju. Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.
Po upadku reżimu Czerwonych Khmerów, a więc po styczniu 1979 roku, Kambodżanie walczą o odzyskanie normalnego życia w świecie szybko oddanym nieokiełznanej gospodarce rynkowej. Wśród nich Savannah (Narith Roeun), zdemobilizowany żołnierz, mieszka w Phnom Penh ze swoim wujem, jedynym członkiem jego rodziny, który przeżył reżim Czerwonych Khmerów. Savannah musi brać udział w walkach pradal serey, kambodżańskim sporcie walki związanym z boksem, aby przeżyć. Zakochuje się w Srey Poeuv (Chea Lyda Chan), 19-letniej gospodyni baru, która jest zmuszona do pracy, aby spłacić długi zaciągnięte u właściciela sali tanecznej. Savannah chce pomóc Srey spłacić dług i łączy siły z Phâlem (Mol Sovannak), innym byłym żołnierzem, aby zorganizować napad.
Portugalia, lipiec 1936 roku. Faszystowska dyktatura wzmacnia kontrolę nad tym krajem. Grupa nastolatków wyjeżdża na wakacje do nadmorskiej wioski, ale hiszpańska wojna domowa właśnie rozpoczęła się po drugiej stronie granicy. Jest za daleko, by usłyszeć odgłos armat, ale wystarczająco blisko, by wywrócić ich życie do góry nogami i wciągnąć ich w namiętne zamieszanie, które gwałtownie zaznaczy koniec ich dojrzewania.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…