Wojenny 1983

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 51 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1983 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Serial opowiadający o najważniejszych postaciach i wydarzeniach II wojny światowej, od Lisa Pustyni po brutalną walkę o władzę, która nastąpiła po śmierci Stalina.
Wspaniały serial akcji, przesycony humorem. Grupa "najemników", niesłusznie oskarżona przez sąd wojenny, wykonuje różne misje w imię dobra. Drużyna tworzy genialny przywódca John "Hannibal" Smith, Peck - ponoć przystojny, B.A. Baracus - umięśniony murzyn, mechanik, którego strach przed lataniem jest często wykorzystywanym wątkiem humorystycznym, oraz Murdock, siedzący w zakładzie psychiatrycznym, ale dobry pilot z Wietnamu.
Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Po wejściu Niemców do Polski dla aktorów jednego z miejskich teatrów zaczynają się ciężkie czasy. Nie tylko przerywają oni najlepsze momenty z Hamleta recytowane przez Fredericka Bronskiego (Brooks), lecz również przeszkadzają jego żonie (Anne Bancroft), kobiecie wątpliwej moralności romansować z młodym lotnikiem. Sytuację pogarsza fakt, że pewnego dnia zjawia się w teatrze brytyjski oficer wysłany do Polski z tajną misją. Jakby tego było mało sam Hitler ma przyjechać do Warszawy i gościć na jednym z teatralnych spektakli.


W okupowanym przez Niemców Rzymie irlandzki duchowny Hugh Oflaherty (Gregory Peck) kieruje podziemną organizacją mającą na celu pomóc tysiącom żołnierzy, którym udało się uciec z obozów jenieckich. Szefem miejscowego gestapo jest wyjątkowo bezwzględny pułkownik Herbert Klapper (Christopher Plummer), który zamierza przejąć całkowitą władzę nad miastem. Ojciec Oflaherty udziela schronienia wszystkim potrzebującym, narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem gestapowiec już wydał na niego wyrok śmierci.
Sześciu mężczyzn oczekuje na rozkaz, mogący całkowicie zmienić ich życie. To żołnierze - czterech rekrutów i dwóch weteranów. Być może już niedługo nadejdzie ich kolej i to oni pojadą do Wietnamu. Niespokojne oczekiwanie nie wpływa dobrze na ich i tak już napięte stosunki. Stłoczeni w wojskowych barakach bliscy są obłędu...
Dwoje znanych fotoreporterów udaje się do Nikaragui, aby zrobić reportaż z przywódcą partyzantów. Nie wiedzą jednak, że ten jest już martwy.
Film ukazuje postać generała Władysława Sikorskiego. W 1939 roku udaje się do Francji, a stamtąd do Anglii. Działa na rzecz niepodległej Polski. Sytuacja zaostrza się po ujawnieniu zbrodni katyńskiej. Sikorski udaje się do generała Andersa.
Getto w pierwszych latach II wojny światowej. Przeczuwający zagładę Żydzi różnie reagują na zbliżające się zagrożenie. Jedni postanawiają szukać zapomnienia w zabawie inni poddają się rozpaczy. Jakub Rosenberg, intelektualista i samotnik, którego Niemcy przeznaczyli do sprzątania ulic, skrupulatnie stosuje się do rozporządzeń okupanta w nadziei na uratowanie życia. Kiedy coraz więcej osób jest wywożonych z getta, co oznacza wyrok śmierci, Jakub z wielką starannością przygotowuje się do ostatniej drogi…
Po wojnie nuklearnej wszystkie kobiety stały się bezpłodne. Okazuje się jednak, że córka pewnego doktora, szczelnie zamknięta w kapsule nie została napromieniowana. Jest tylko mały problem. Przebywa ona bowiem na terenie dawnego Nowego Jorku. A teraz to bardzo niebezpieczne tereny. Rządzący wysyłają więc tam trzech śmiałków mających przyprowadzić dziewczynę, co uratuje gatunek ludzki od wymarcia.
Ekranizacja książki Martina Graya - Marcina Grajewskiego, opisującej jego losy od września 1939 roku do współczesności. Getto, Treblinka, ruch oporu, służba w NKWD, wyjazd do Ameryki - oto niektóre etapy życiowej drogi bohatera powieści i filmu...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…